Jsme spořící národ, a co vy, patříte do této skupiny? Spoříte? Investujete? Aktivně si vytváříte finanční rezervy? Víte co to obnáší.

17.04.2018

Na téma spoření a investice se dá napsat spoustu věcí, každá doba má své prioritní nástroje a instrumenty, to jak dobré nebo špatné jsou, se ukáže až po nějakém čase. Kdysi dávno jsem se setkal s jedním finančním specialistou, který mi zarytě vysvětloval, jak je nutné, veškeré své úspory vložit do pojištění a nechat vydělávat, to že tam byli poplatky větší než vkládané investice, mi jaksi opoměl sdělit. Takže jsem nejen nic nezhodnotil, ale ještě musel doplácet. Bavíme se o době na začátku tohoto století.

Jak a kam vlastně peníze vkládat? 

No první varianta je nikam, i moje babička si spořila do štrozoku, tak proč bych já měl být jiný. Ano, zajisté, pokud Vás doma nenavštíví nějaký ten lupka, máte peníze v bezpečí. Sice peníze, jak jde čas, ztrácí na hodnotě, díky inflaci, ale co jsem si vydělal, to pořád mám.

Mnozí z nás využívají spořící účet. Úroky na spořícím účtu, běžný člověk nezaznamená ani pouhým okem, natož potom zvětšovacím sklem. Banka mi na spořáku připisuje celé jedno procento ročně, tý jo, to už budu brzy za vodou. A to nemluvím o poplatku, který zaplatím, když si peníze nečekaně vyberu, pak zase prodělávám. Na druhou stranu, když mi vypadne příjem a nebudu mít žádné volné finance, banka mě nebude upomínat a posílat pokutu, že tam nedávám peníze.

Oproti tomu dobrým nástrojem je stavební spoření, kde hlavně hodně lidí slyší na státní podporu, která se rok od roku tencí. Zatím se ještě nevytratila, ale dle mého názoru se pomalu ale jistě vytratí do ztracena. Zhodnocení je o něco vyšší než na spořícím účtu a pokud jsou Vaše vklady pravidelné, naskakuje i nějaký ten zisk a ta státní podpora je samozřejmě podmíněna minimálním vkladem 20 000 Kč ročně, pokud chceme spořit a něco si pořídit, pak nemá cenu spořit méně. Problém však nastává v okamžiku, kdy si potřebujete vybrat peníze, protože se Vám změnila životní situace. Pak se peníze stávají téměř nedobitné a to až do doby konce trvání smlouvy a když už se Vám to povede, je to s patřičnou sankcí. A to nemluvím o tom, když se Vám konečně povede dostřádat, pokud byla čerpána státní podpora, auto si za to nekoupíte. Všechno pěkně do bydlení.

Garantované měsíční investice, dnes již nic nemožného

Jako další varianta se jeví investiční spoření, těch je na trhu několik a nabízejí se od nízkých úroků až po šílená čísla, které nikdy neuvidíte. Rozepisovat, co který fond, nebo jakou strategii zvolit, asi nemá smysl, na to je potřeba si sednout s investičním specialistou a bavit se o konkrétních věcech. Jistě za zmínku stojí i to, že se na trhu již objevili první vlaštovky s garantovaným úrokem i při měsíčních investicích, ale zase oproti fondům, které si dokáží rozdělit portfolio Vašich investic do různých výkoností, jsou hůře zhodnoceny.

A co závěrem? Spořící účet bych určitě nezatracoval, je dobré mít peníze hned po ruce, kdyby se něco přihodilo. Pokud chcete investovat do budoucnosti a hlavně do bydlení, pak je stavební spoření to pravé ořechové (pomalu se blíží doba, kdy Vám banka nedá bez Vašich úspor hypotéku). Pokud si chcete odkládat, ale nemáte účel jak peníze následně utratíte určitě bych volil investiční spoření. Jen bych byl opatrný, kam a komu své peníze svěřujete, to že Vám někdo ukáže, že daný fond vydělal za poslední rok 30% je krásné, ale pak se většinou ukáže, že dalších pět let před tím prodělával. Jde přeci o to, abychom si spořili a něco z toho měli. Kdyby ne, je mnohem zábavnější, každý měsíc, plánovanou částku na spoření spláchnout do záchodu, alespoň víme kam ty naše peníze šli.

                                                                                                                                       M.K.