Přemýšlíte nad hypotékou? Jednejte rychle, jinak se vám úvěr prodraží

10.03.2018

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů každý měsíc rostou. Průměrná úroková sazba v lednu 2,28 procenta a v únoru 2,39 procenta. Na počátku března jsou banky, které již překročili hranici 2,5 procenta a jak se zdá, růst pro letošní rok nekončí a Česká národní banka bude dle předpokladu zvedat úrokové sazby. To znamená, že investice do bydlení se nám ještě prodraží.

Úrokové sazby se mění ze dne na den a pokud máte nabídku starší 14 dní, není zárukou, že je stále aktuální 

Pokud jste klienty, kterým letos končí fixace nebo se chystáte svoji hypotéku refinancovat s nižším nebo stejným úrokem, měli by, jste si pospíšit, dá se očekávat, že úrokové sazby hypoték porostou, tak raději jednejte rychle, můžete tak ušetřit i několik stovek měsíčně.

Úrokové sazby se mění ze dne na den a pokud máte nabídku starší 14 dní, není zárukou, že je stále aktuální. Víte, že můžete refixovat až dva roky do předu a tím si tak zajistit lepší sazbu do budoucna.

A jak to vlastně funguje?

Tak zvaná rezervace úrokových sazeb je zcela běžná v dobách, kdy se očekává zvyšování úrokových sazeb hypotéčních úvěrů. Funguje to tak, že pokud vám končí fixace do roka (u některých bank do dvou let), necháte si od banky nabídnout aktuální sazbu. Banka vám ji zarezervuje, což stvrdíte podpisy, následně se pro Vás nic nemění, do konce fixační doby budete platit stejnou částku a následně novou, na základě rezervace sazby.

V praxi to pak vypadá takto, končí-li vám fixace až v říjnu, tak do té doby platíte stávající hypotéku. V listopadu se vám pak splátka změní. Banka vám jen dává jistotu, že říjnové sazby pro vás platit nebudou, vy už máte svou dávno zarezervovanou.