Pomalu se chýlí ke konci krátké fixace z dobrých let úrokových sazeb, kdy je dobré refinancovat.

21.05.2018

Každý z nás, kdo financoval nebo financuje vlastní bydlení se setkává s pojmem refinancování hypotéky. Kdy a jak můžeme refinancovat a musí to být u naší banky? Víme vůbec co to je a co to případně obnáší.

Tak asi začneme od začátku, refinancování znamená změna úrokové sazby po fixačním období, což většina z nás má na 3 nebo 5 let, a tudíž se tak blíží doba, kdy to budeme řešit. Obecně platí, je-li úroková sazba směrem dolů, lépe řečeno, má-li úroková sazba dlouhodobě tendenci klesat, pak se nám vyplatí co nejkratší doba fixace, protože se dá očekávat že bude za tři roky sazba nižší, jako tomu bylo v minulých letech, kdy šla sazba z dlouhodobých 8 % během tří let až na 1 %. Nyní je trend opačný a tak se nám vyplatí delší fixace úroku.

Refinancovat lze dvěma způsoby, buď u stávající banky, která ovšem Vám na první pokus dá dost nevýhodnou nabídku, kterou dokáže kdejaká konkurence přebít, a to jen kuli tomu, že dost klientů je neznalých a tak podepíše první papír který z banky přijde.

Nechte si udělat několik nabídek pro zlevnění Vašeho úvěru

Ti více zkušení, nebo spíše otřelí způsoby, jak bankovní ústavy s námi zacházejí si nechají udělat nějaké proti nabídky a ejhle zjistí, že to lze mít i levněji, než mi vlastně ta bába na přepážce v mojí bance říkala. Co ale dost klientů neví, že když si nechají udělat protinabídky od jiných bank a donesou to do své banky, dostanou podstatně nižší nabídku než u konkurence a hlavně nižší než byla první nabídka.

Další věc kterou málo kdo ví, že se dá refinancovat až dva roky dopředu před Vaším koncem fixace. Z obecného hlediska to znamená, že jsem před dvěma lety uzavřel na tři roky, můžu řešit refinancování již teď. V praxi to znamená, že si zajistím teď současnou sazbu, která je zatím ještě na dobré výši a nemusím se klepat co přijde do příštího roku. Do konce období budu platit za stávajících podmínek co mám ve smlouvě a následně podle toho co jsem uzavřel teď a hlavně za úrokovou sazbu, která je teď.

Nečekejte, že Vám Vaše banka dá dva roky dopředu nějakou dobrou sazbu, ale od toho jsou tu jiné bankovní ústavy, které se budou předhánět v nabídce, obzvlášť pokud jste bezproblémový klient. 

                                                                                                                                        MK